Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Duczmal w pięciu zmysłach

Agnieszka Duczmal, ‘Kobieta Świata’ i najsłynniejsza polska dyrygent poprowadzi niecodzienny koncert. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod jej dyrekcją wykona utwór z grupą ludzi głuchych, którzy wzięli udział w projekcie kulturalno-edukacyjnym „5 zmysłów. PAUZA”, zrealizowanym właśnie przez muzyków z „Amadeusa”, Stowarzyszenie Edukacyjne MCA oraz More Than One Production. Osoby głuche uczestniczyły w licznych wydarzeniach związanych z muzyką, poznając ją od strony teoretycznej i praktycznej, między innymi w warsztatach z udziałem muzyków, muzykologów i tłumaczy języka migowego. Przybrały one formę spotkań, podczas których rozważane były pewne aspekty teorii muzyki, łączących elementy wykładu z ćwiczeniami samodzielnej gry na instrumencie. Poszczególni muzycy prezentowali też różne instrumenty, omawiając ich budowę, sposób wydobywania dźwięku, ich wibracji na poziomie pudła rezonansowego. Te eksperymenty pozwalały uczestnikom spotkać się w swoisty sposób z dźwiękiem, dzięki dotykowi, przestał być dla nich abstrakcyjny. Dzięki włączeniu innego zmysłu, stał się odczuwalny i pozwolił się zdefiniować w inny sposób.

Najważniejszym wydarzeniem projektu „5 zmysłów. PAUZA” były warsztaty przeprowadzone w formie prób, podczas których Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” wraz z grupą osób głuchych przygotowała utwór, wykonany w finale koncertu, podsumowującego projekt. Było to pierwsze takie wykonanie na świecie, komentowane w polskich mediach. Uczestnicy odbyli również warsztaty wokalne z Jackiem Sykulskim, dyrektorem Poznańskiego Chóru Chłopięcego, mieli możliwość zetknięcia się z instrumentami etnicznymi. Najmłodsi wzięli udział w warsztacie odkrywającym ich potencjał twórczy. W ramach tego projektu odbyło się także seminarium naukowe dotyczące dźwięków w otaczającym nas świecie. Jego celem było rozbudzenie zainteresowania niekonwencjonalnymi metodami edukacji osób głuchych nie tylko u nich, lecz również u słyszących.

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem warsztatowiczów odbędzie się 10 listopada 2013 o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki DK „Oskard”. Współfinansują go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewoda Wielkopolski. Bilety na wydarzenie kosztują 10 zł.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2